logo

Türkiye'de ve Dünyada Hava Kirliliği Yüzde 41 Azaldı

Aralık 2019’da Çin’in Wuhan eyaletinde ortaya çıkan daha önce hiç görülmeyen bir virüs yüzünden bütün dünya değişti. Binlerce insan tedavisi olmayan bir hastalığa yakalandı. Hastalık bulaşmayan bütün insanların yaşam tarzları değişmek zorunda kaldı.

Türkiye’de ve dünyada yeni tip bir virüs olan Covid-19 hastalığı nedeni ile alınan önemlerden dolayı hava kirliliği yüzde 41 azaldı. İnsanlar evlerinden çıkmadıkları için araç kullanımı büyük miktarda düştü. Araç kullanılmadığı için hava kirlilik oranı kentlerde azaldı.

Hava kirliliğinin azalmasıyla birlikte insanlar İstanbul’un bazı ilçelerinden Uludağ manzasını izlediler. İnsanlar Avcılar’dan kilometrelerce uzakta olan Uludağ manzarasını izledi.

Hava Kirliliği Nasıl Ölçülüyor

İBB Hava Kalitesi İzleme Merkezi sorumlusu Muhammet Doğan ölçüm istasyonlarının nasıl çalıştığını anlattı. “ Bir pompa aracılığıyla cihaza alınan hava filtre üzerinde toplanıyor ve cihazdaki mekanizma havanın değerini ölçüyor sonuç ise anlık olarak ekranlara yansıyor. Bu cihazların sınır değerleri var bu sınırın altında kaldıkları sürece herhangi bir olumsuz etkileri yok. O sınırları dikkatli bir şekilde takip etmek için İstanbul’un çeşitli yerlerine bu ölçüm cihazlarını yerleştirdik.” Diye açıkladı.

Peki Hava Kirliğinin Kirli ve Temiz olan İlçeleri Hangileri

Prof. Dr. Toros “ Ocak ayındaki partikül madde değerleri 50 mikrogram olarak ölçülürken şu anda 30 mikrograma kadar düştü.  Bu düşüş nedeniyle artık daha temiz bir hava soluyoruz. Gaziosmanpaşa, Başakşehir, Esenyurt, Kartal ilçeleri hava kirliğinin en fazla olduğu ilçeler olurken, Sarıyer, Şile, Beykoz’a ise en temiz havaya sahip ilçeler diyebiliriz.” Diye konuştu.

Bütün Dünya’da Hava Kirliliği Azaldı

Birçok ülke Covid-19 hastalığının yayılışını durdurmak için kısmi veya ulusal karantinaya alınırken, çevre kirliliğinde önemli bir düşüş görüldü. Çin ve İtalya’da yapılan ölçümlerde, sanayi faaliyetler ve araç kullanımındaki düşüş nedeniyle, havada kirliliğe yol açan nitrojen dioksit adlı kimyasal maddelerin azaldığını gösterildiği bildirildi.

İleri zamanlarda milyonlarca kişinin işe gitmek yerine evden çalışmasını, uçak seferlerinin iptal edilmesini de eklersek dünya çapında hava kirliliğinde büyük düşüşler bekleniliyor.

20 Aralık- 19 Mart tarihleri arasında Çin’de hava kirliliği azaldı. Nitrojen dioksit oranında büyük bir düşüş görüldü. Özellikle fabrikaların kapanması Çin’deki hava kirliliğinin azalmasında etkili oldu. Ancak, bazı uzmanlar salgının bitmesinin ardından hava kirliliğinin eski düzeye dönebileceği konusunda uyardı.

Üst