logo

Walt Disney Salgın Nedeniyle 28 Bin Kişiyi İşten Çıkarma Kararı Aldı

Şirket, salgın nedeniyle California merkezli tema parkların uzun süre kapalı kaldığını, açıldığında ise sınırlı sayıda ziyaretçi kabul edildiğinden çalışan sayısında azalmaya gideceklerini açıkladı.

Parklar Yöneticisi Josh D'Amaro, işten çıkartılacak 28 bin kişinin %67'si ağırlıklı yarı zamanlı çalışanlardan oluştuğunu söyledi.

Amerikalı yayın kuruluşu CNBC tarafından paylaşılan mesajda D'Amaro:

Tahmin edebileceğiniz gibi bu büyüklükte bir karar kolay değil. Yönetimin son birkaç aydır işten çıkarmaya gitmemek için çalıştığını belirten D'Amaro, "Giderleri azalttık, sermaye projelerini askıya aldık, destek ödemelerine devam ederken oyuncu kadromuzu ücretsiz izne çıkardık ve operasyonlarımızı olabildiğince verimli çalışacak şekilde değiştirdik, ancak bu kadar sınırlı kapasitede çalışırken tam kadroyu sürdüremeyiz"

ifadelerini kullandı.

Disney şirketinin kısaca tarihçesi;

16 Ekim 1923 tarihinde Walt ve Roy Disney kardeşler tarafından kurulan animasyon stüdyosu, büyüyerek Hollywood stüdyoları haline geldi. Bugün, Walt Disney Company, Kaliforniya merkezli dev bir kuruluştur.

Yaratılan her çizgi film karakteri beğeni topluyordu. Şirket, milyon dolarlık dev yatırım projeleriyle masal kahramanlarını da animasyon haline getirmeye başladı: Mickey Mouse, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, Pinokyo gibi devam eden seriler, Walt Disney Company'i giderek büyüyen dev bir endüstri haline getirdi.

Walt Disney, 1955'te California'da, Los Angeles'ın güneyinde ilk Disneyland eğlence parkını açtı. Ardından Orlando kentinde ikinici eğlence parkının açılışını yaptı. Paris ve Tokyo'da da parklar açtı. Sayısı altıya ulaşan bu eğlence parkları dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçiler tarafından ilgi gördü.

Walt Disney Company'nin yıllık geliri 25 milyar dolara çıktı. 1995 yılında Disney ABC televizyon şirketini satın aldı ardından,  Fox Televizyonunu şirkete kattı.

Disney'in ardından enerji sektörünün iki dev firması Shell ve BP de yaklaşık 17 bin kişiyi (iki firma toplam) 2 senelik bir süreçte işten çıkaracağını duyurdu. Gerekçe olarak, petrol fiyatlarındaki düşüş gösterildi.

Kaynak: Independent UK, Wikipedia

Üst