logo

İşlenmiş Hazır Gıda - Hızlı Yaşlanma

İspanya'da yapılan bir araştırma, aşırı işlenmiş endüstriyel gıdaların, biyolojik yaşlanmayı hızlandırdığını ortaya koydu.

Navarre Üniversitesi'nden (Pamplona, ​​İspanya) Amelia Marti gözetiminde yürütülen bu çalışma, American Journal of Clinical Nutrition'da yayınlandı.

Araştırmada, 55 yaş üzerinde 886 İspanyol katıldı. Elde edilen sonuçlarda, hazır gıda, kurabiyeler, gazlı içecekler, hamburgerler gibi aşırı işlenmiş endüstriyel gıdaları sıklıkla tüketenlerde biyolojik yaşlanmanın hızlandığı görüldü.

Söz konusu kişilerde, 'telomer' adı verilen genetik bileşenlerin uzunluğu ölçüldü. Ultra işlenmiş gıdaları günde 3 defa tüketenler ile daha az tüketenler üzerinde çalışmalar yürütüldü. Navarre Üniversitesi'nden Amelia Marti gözetimindeki çalışma kapsamında insanlardan genetik analiz için tükürük örnekleri alınarak ne tür gıdalar tükettikleri incelendi.

Aşırı işlenmiş gıdaları yüksek düzeyde tüketen kişilerde telomerlerin kısa olma olasılığının iki kat daha fazla olduğu tespit edildi.

Uzmanlara göre kısa telomerler, hücresel düzeyde biyolojik yaşlanmanın bir göstergesi. Günde 3 öğün hazır işlenmiş gıda tüketen bir insanın biyolojik yaşlanması, doğal (taze pişmiş/çiğ) besin tüketen bir insana göre 2 kat gibi ciddi bir oranla daha hızlı!

Telomerler, vücuttaki her hücrenin işleyişi için DNA'yı koruyan yapılar. Yaşlandıkça telomerlerimiz kısalır, bir hücre bölündüğünde küçük bir telomer parçasını kaybeder. Bu fenomen tekrarlanır ve hücrelerin yaşlanmasına neden olur.

Demek ki en basit bir tencere yemeğinin bile vücudumuza faydası varken, lezzet odaklı, kolay ve kısa yoldan mideyi doyurmanın bedeli ağır oluyor.

Özellikle hanımların rağbet ettiği, yüz kırışıklıklarına karşı yapılan tıbbi müdahalelerin son yıllarda artış göstermesi, her daim güzel gözükme çabası dışında beslenme düzeninin yanlışlığından da kaynaklanıyor olabilir mi?

Çikolata Devi Nestle Alerji İlacı Üreten Firmayı 2 Milyar Dolara Satın Aldı.

İçecek ve gıda üreticisi olarak bildiğimiz Nestle firmasının bu aldığı 2. İlaç firması.

Dünyanın en büyük yiyecek ve içecek üreticisi Nestle, sağlık bilimi yatırımlarını artırmak amacıyla, hayati tehlike yaratabilecek alerjilere tıbbi çözümler sunan biyoeczacılık devi Aimmune Therapeutics’in tamamını satın aldı.

Aynı çatının altında gıda-ilaç ikilisinin bir araya gelmesinin ilginç tarafı, hazır gıdanın oluşturabileceği alerji ve yan etkilere çözümü de, aynı grubun bulacak olmasıdır.

Bu birleşmenin akabinde, piyasa değeri 350 milyar dolara ulaşan Nestle’ye bağlı NHS’nin (Nestle Health Science) 2014’te 2,21 milyar dolan olan satışlarının 2020’de 3,6 milyar dolara çıkması bekleniyor.

Kaynak: Independent Türkiye

Üst