logo
  Videoyu İzle

Trump’tan Yeni Bir Dış Politik Hamle - Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic’in Beyaz Saray'daki Zor Anları

ABD'deki 3 Kasım 2020 seçimleri öncesi, Başkan Donald Trump'tan yeni bir dış politika hamlesi geldi. Trump, bu kez Sırbistan ile 2008'de tek taraflı ayrılıp bağımsızlık ilan eden Kosova arasındaki kronik krize el attı.

Hafta boyunca ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray’da ağırlanan Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve Kosova Başbakanı Avdullah Hoti, arasında ekonomik normalleşme sürecinde arabuluculuk yaptı ve 4 Eylül 2020 Cuma imzalar atıldı. Trump’ın basın açıklamasında, Sırbistan’ın İsrail Büyükelçiliğini, Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararı aldığını açıkladığında, Sırbistan Başkanı Vucic’in yüz ifadesi ve vücut dili dikkat çekti, haberinin olmadığını gösteren hareketler sergiledi. Önünde duran imzaladığı kararnamenin sayfalarını çevirmeye başladı. (Video yukarıdaki linkte)

ABD, Guatemala ve Paraguay’dan sonra Sırbistan ve Kosova

Sırbistan ile Kosova liderlerini Beyaz Saray'daki Oval Ofis'te ağırlayıp 'tarihi' diye nitelenen 'ekonomik normalleşme' anlaşması imzalatan Trump, iki ülkenin Kudüs'te İsrail Büyükelçiliği açma işini oldu bittiye getirdi.

İmza töreninde konuşan Trump, "Sırbistan, İsrail büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacak, Kosova da İsrail'i tanıyacak ve diplomatik ilişki kuracak, " açıklamasını yaptı.

Tam taşınma işlemi Temmuz 2021’de tamamlanacağı için şimdilik bir temsilcilikle Kudüs’ten faaliyetlerine devam edeceği duyuruldu.

Trump, bu adımdan sonra diğer devletlerin de İsrail büyükelçiliklerini Kudüs’te toplama kararını alması çağrısında bulundu. Nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan Kosova ile İsrail, ilişkilerini normalleştirme ve diplomatik ilişkiler kurma konusunda anlaştı. Daha fazla İslam ve Arap ülkesi yakında bunu takip edeceğini söyledi. Bundan amacının, barış, ekonomik ve istihdam açısından önemine vurgu yaptı. Peki gerçekten amaç bu mu? Yoksa Kudüs’ün İsrail’in başkenti olduğunu benimsetmek mi?

ABD Başkanı Donald Trump, 6 Aralık 2017’de Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını ilan etmiş ve Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma talimatı vermişti. ABD’nin kararının ardından Ramallah, Kudüs ve Batı Şeria’da gerginlik artmıştı. Filistinliler tarafından düzenlenen protesto gösterilerinde, İsrail askerlerinin sert müdahalesinde birçok Filistinli yaralanırken onlarca can kaybı yaşanmıştı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı: "Tüm ülkeleri bu konuda kabul edilen BM kararlarına uymaya, Kudüs'ün tarihi ve yasal statüsüne saygı göstermeye ve İsrail-Filistin çatışmasının çözümünü daha da zorlaştıracak adımlardan kaçınmaya çağırıyoruz" açıklamasında bulundu.

Bakalım Temmuz 2021’e kadar dünyada neler değişecek?

Kaynak: DW (Deutsche Welle), Habertürk

 

Üst