logo
  Videoyu İzle

Kariye Müzesi İbadete Açıldı

İstanbul'un Fatih ilçesinde Bizans döneminden kalma Kariye Müzesi'nin yönetiminin Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredilerek ibadete açılmasına karar verildi.

Kısaca Tarihçe

İstanbul’un Fatih ilçesi Karagümrük semtinde bulunan yapı, ilk önce manastır olarak 534 yılında I. Justinianus döneminde Aziz Teodius tarafından inşa edildi.

Yapı, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinden 58 yıl kadar sonra 1511 yılında Sultan II. Bayezid'in sadrazamlarından Atik Ali Paşa tarafından camiye dönüştürüldü ve “Atik Ali Paşa Camii” veya “Kariye Camii” olarak anıldı.

2 Ağustos 1945 Bakanlar Kurulu kararı ile müze ve müze deposu olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na tahsis edilen yapı ile ilgili alınmış bu karar, 2019 yılında Danıştay kararı ile bozuldu. Cumhurbaşkanı imzası sonucu 20 Ağustos 2020 tarihli Resmî Gazete ilanı ile Diyanet İşleri Başkanlığı’na ibadete açılması için devredildi.

1945’te müzeye çevrildikten sonra, Amerika Bizans Enstitüsü tarafından sıvalar temizlenerek, şaheser fresk ve mozaikler gün yüzüne çıkarıldı. Kariye Camii, Osmanlı döneminde ve 20. yüzyılın 2. yarısında geçirdiği onarımlar sonucu ayakta kaldı.

Yunanistan’a Cevap

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Kariye Camii'nin ibadete açılmasıyla ilgili Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamayla ilgili:

"Bir dünya miras alanında yapılan statü değişikliği, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme’ye aykırılık teşkil etmemektedir." değerlendirmesinde bulundu.

Yunanistan'ın ülkesindeki Osmanlı cami ve mescitlerini kiliseye çevirdiğini hatırlatan Aksoy, "Altını çizmek isteriz ki, bir dünya miras alanında yapılan statü değişikliği, UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme'ye aykırılık teşkil etmemektedir. Kendi topraklarındaki Osmanlı mirası cami ve mescitleri kiliseye çeviren Yunanistan, diğer dinlere saygı konusunda bize söz söyleyecek en son ülkedir." ifadelerini kullandı.

NOT: Resmî gazete ilanını görmek için video linkine tıklayın.

Kaynak: Sözcü Gazetesi, Vikipedi 

Üst