logo

Giresun'da Yaşanan Sel Felaketinin Ağır Bilançosu

Giresun’da dün akşam saatlerinde başlayarak şiddetlenen sağanak yağmur sebebiyle bazı ilçelerde sel ve heyelan meydana geldi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Bir asker ve üç vatandaşımızın cansız bedenine ulaşıldı" açıklamasında bulundu. Hala kayıp olan 11 kişinin kurtarılması için ise çalışmalar devam ediyor.

Soylu, Giresun’da yaşanan sel felaketinin ardında kente giderek AFAD İl Müdürlüğü’ndeki Hasar Tespit ve Koordinasyon Toplantısı’na katıldı. Toplantı sonrası bir açıklamasında “Şu ana kadar 133 vatandaşımız kurtarıldı” diyerek, şu sözleri ekledi:

Ben böyle bir afet görmedim. Dereli, Doğankent ve Yağlıdere’de hasar oldukça büyük. Tirebolu-Doğankent yolu kapalı. Ve maalesef Tirebolu-Doğankent yolu üzerinde, içerisinde beş jandarmamızın bulunduğu araç bir menfezde suların içinde gömülü olarak kaldı. Bir askerimizin ve üç vatandaşımızın cansız bedenine ulaşıldı. Şu anda kayıp olduğunu bildiğimiz 11 kişi daha var. 118 köy yolu kapalı. Bunun ötesinde bu bahsettiğim ilçelerin köylerinden bilgi aldıklarımız var, alamadıklarımız var. Yayladan dönen İl Genel Meclisi üyelerimizin de içerisinde bulunduğu toplam 20 kişi, sekizi bir noktada, diğerleri başka bir noktada olmak üzere şu anda onlar da mahsurlar ve onlara da ulaşılamıyor. Bu 20 kişiye ulaşılamamasının sebebi, en son 10 dakika önce konuştuğumuzda 3 kilometrelik bir mesafe kaldığı söylendi. Bulundukları yerin hem sağında hem solunda heyelan düştü ve o heyelanın tam ortasında kaldılar. Onlara da ulaşma çalışmaları devam ediyor.

Felaketin ardından Giresun’un siluetinin oldukça değiştiğini söyleyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli vatandaşlara ikazda bulunarak “Bölgedeki yağışların Trabzon, Rize ve Artvin´de pazar akşamına kadar sürmesini bekliyoruz. Vatandaşlarımızın, üreticilerimizin daha tedbirli olması ve hassasiyet göstermesi özellikle önem arz ediyor” dedi. Pakdemirli ağustos ayı ortalamasının 1.5 katının sadece bir günde yağdığını belirterek “Tüm zarar gören yerlerle ilgili temizlik ve tespit çalışmalarımızı yapıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Üst