logo

Dünya Tarihinde Bilinen ‘İlk İmza’ 175bin Sterline Satıldı

Dünyada bilinen ilk isim ve imzalı kil tabletin üzerinde Sümer alfabesine göre Ku ve Sim anlamlarına gelen imzalı kil tablet, bira üretimini anlatıyor.

Mezopotamya, insanlık tarihinin ilk yerleşim yerlerinden biri. Şu ana kadar gelmiş geçmiş medeniyetlerden, insanlık tarihinden kalanlar, özellikle de bir ülkenin sınırları içerisinde bulunan tarihi eserlerin, bir başka ülkeye nasıl gittiği ne yazık ki ayrı bir soru olmakla birlikte, üstüne üstelik dünya miras listesine dahil olması gerekirken bir müzayedede yüksek rakamlara alıcı bulması ayrı bir soru olarak karşımıza çıkıyor. 

Tarih eser kaçakçılığını, “Ortadoğu tarihi eserlere sahip çakmasını zaten bilmiyor” uydurmasına sığınarak böylesi illegal bir operasyonu normalleştirdiğimizi farkında olmuyoruz, olalım artık !

Tarihteki ilk imzayı içeren 5 bin yıllık kil tablet İngiltere’nin başkenti Londra’da Bloomsbury Müzayede Evi’nde 175 bin sterline (yaklaşık 1 milyon 700 bin) satıldı. ABD’li bir koleksiyoncunun satın aldığı belirtilen tabletin, sol üst köşesinde günümüzde “KU” ve “SİM” olarak tercüme edilen ifadeler bulunuyor.

Arkeologların açıklamasına göre; tabletteki isim “Kushim”. Kushim Mezopotamya medeniyetlerinden Sümerlerde ünlü bir yazman ya da tapınak yöneticisi olabilir.

Kushim aynı zamanda tarihteki ismi bilinen ilk insan olma ünvanını da koruyor.

M.Ö. 3100 ile tarihlenen kil tabletin, Tanrıça İnanna Tapınağı’nda bira üretiminin nasıl gerçekleştiğini detaylarıyla açıkladığı belitildi. Tablette, mısır ve buğdayın işleniş süreci, şişelenmesi ve dağıtılmasına ilişkin süreçlere yer veriliyor.

Kenar uzunluğı 8 santimetre olan kare şeklindeki tarihi belge, Irak’ın güneyinde yer alan Uruk antik şehrinde bulundu.

Kushim’in Mezopotamya’da ortaya çıkarılan 17 tableti daha bulunuyor! Tabletler zaman zaman özel satışa çıkarılıyor, ancak birçoğu İsviçre’de özel bir müzede tutuluyor.

Kaynak: NTV, arkeolojikhaber.com

Üst