logo

Dünyayı Saran Ağın Kurucusu Kim

İnternet adreslerinin başlangıç http://www…. kısmının mucidi, World Wide Web’in kurucusu İngiliz Timothey Berners-Lee 1955 yılında Londra’da doğdu.

WWW, 31 yıldır hayatımızda ve alışkanlıklarımızı kökten değiştirdi.

Bilişimci bir anne babanın çocuğu olan Lee teknoloji ile erken yaşta tanıştı. Ebeveynleri, Ferranti Mark 1 adında ilk ticari bilgisayar modelini hayata geçirdiler. Kendisi de Oxford The Queen’s College’da fizik okurken bir televizyon kasasından faydalanarak ilk bilgisayarını yaptı.

HTTP’nin Doğuşu

Bir süre telekomünikasyon şirketlerinde yazılım mühendisi olarak çalıştıktan sonra, 1980 yılında Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nde (CERN) görev aldı.

1989 yılında CERN’de bağımsız yüklenici olarak çalışırken, merkezde çalışanların bilgi paylaşımlarını kolaylaştırmak için hypertext kullanmak için öneride bulundu. Ancak CERN tarafından yanıt alamayınca, kendisi üzerinde çalışmaya devam etti ve nihayet 1990 yılında da tüm bu düşünülenleri gerçekleştirecek olan “Hypertext Transfer Protocol”ü (HTTP) yazdı. Hypertext, bir dokümandan diğerine geçişi sağlayan bir buluştu.

Hyper text markup language/HTML bilgisayar dilini geliştirmesiyle WWW’nun temellerinin atıldığı ilk prototip ortaya çıktı.

İnternetin Dünyaya Açılması

Takvimler 12 Mart 1989’u gösterdiğinde, o dönemin en büyük bilişim altyapısına sahip olan CERN’de çalışan bilim insanlarının birbiriyle daha hızlı ve kolay iletişim kurmaları için kullanılmaya başlandı.

‘info.cern.ch' isimli ilk web sitesi ise,  CERN'in  ihtiyaçları doğrultusunda 1991 yılında yayına girdi ve bu şekilde WWW, CERN içinde çalışan bir servis olmaktan çıkıp dünyaya açılmış oldu.

İnternetin Ticari Yönü

Kullanıcı sayısının hızla artması interneti ticari hayata da soktu. Amazon.com sitesi online kitap satımına 1994 yılında başladı. 1996 yılında Nokia'nın geliştirdiği telefonla internet cep telefonlarına da girdi. 

Lee'nin buluşunu paraya çevirmek gibi bir niyeti yoktu. 1994 yılında WWW'nun ücretsiz ve herkes tarafından kullanabilmesini garantilemek amacıyla Dünya Çapında Ağ Konsorsiyumu (World Wide Web Consortium ya da kısaca W3C) vakfını kurdu.

Şövalyelik Ünvanı

1999 yılında Time dergisi tarafından hazırlanan ‘20’nci yüzyılın 100 dehası’ listesinde yer aldı. 5 yıl sonra insanlık kültürüne katkılarından ötürü İngiltere Kraliçesi 2'nci Elizabeth tarafından 'şövalye’ ünvanına layık görüldü.

Kaynak: NTV, Wikipedia

Üst