logo

İŞKUR’dan Üniversite Öğrencilerine İş Fırsatı Sosyal Çalışma Programı Nedir

İŞKUR’un her yıl temmuz, ağustos ve eylül ayında düzenlediği Sosyal Çalışma Programları üniversite öğrencilerinin kamu kurumlarında, toplumsal fayda sağlayan işlerde çalışabilmesine ve mesleki nitelik kazanmasına olanak sağlamaktadır. Program belirli alanlarda düzenlenmektedir. Bu alanlar kütüphanelerin bakımı ve düzeni, doğanın korunması, kültürel mirasın restorasyonu, korunması ve tanıtılması ve kamu kurumlarının kültürel ve sosyal hizmetlerinin desteklenmesi olarak ayrılmaktadır.

Sosyal Çalışma Programına açıköğretim, yüksek lisans ve doktora öğrencileri hariç tüm yükseköğretim öğrencileri katılabilir. Yine devlet ve vakıf üniversitesi farkı olmadan bu şartları sağlayan tüm üniversite öğrencileri katılabilir.  Yine aktif kaydı olan uzaktan eğitim öğrencileri de bu programa katılabilir. Program içerisinde herhangi bir bölüm ayrımı da bulunmamaktadır. Her bölümden öğrenci programa başvurabilir.

Katılımcılar en fazla 3 programa başvurmak suretiyle birden fazla programa başvurabilir. Yine katılımcılar istedikleri ilden bu programa katılabilirler ancak açık yerlere göre yerleşim yapıldığından her başvuran katılımcı olmayabilir. Katılımcı olma hakkı kazanamayan öğrenciler yedek olarak sıralanır ve 1 iş günü içinde katılım sağlamayan hak sahiplerinin yerine yerleştirilebilir.

Sosyal Çalışma Programının süresi temmuz, ağustos ve eylül ayları olmak üzere 3 ay ile sınırlı tutulmuştur. Katılımcı haftada 3 gün bu programa katılmaktadır. Günlük çalışma saati ise 8 saattir. Katılım sağlanan her gün için yaklaşık 71 TL ödeme alınmaktadır.

Sosyal Çalışma Programı 2019 yaz döneminden itibaren her yaz olmak üzere planlanmıştır. Program bu yıl Covid-19 salgını nedeniyle belirsizliğini koruyor. Bu konuda Aile, Çalışma Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın açıklama yapması bekleniyor.

 

 

Üst