logo

Zuckerberg 'in Hayatını Anlatan Film ''Social Network''

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ve arkadaşlarının öyküsünü anlatan film 2010 yılında David Fincher’in yönetmenli eşliğinde izleyici ile buluşmuştu.

Mark Zuckerberg’in üniversite yıllarından Facebook’u kurduktan sonra gerçekleşen davaları ele alan film atlamalaı zaman kurgusuyla Facebook kurucusunun başından geçenleri anlatıyor.

Zombieland ve Sihirbazlar Çetesi filmlerinde boy gösteren Jesse Eisenberg’in başrol oynadığı filmin IMDb puanı 7,7.

Hardvard Üniversite’sinde Bilgisayar Bilimi okuyan Mark kız arkadaşına sinirlenmesi sonucunda okuldaki kızların eşleşebileceği Facemash isimli bir site kurar Zuckerberg’in bu hareketi çok tepki çeker çünkü bunu yapabilmek için okul sistemini hackler bunun ardından hakkında yasal işlem başlatılan Mark okulu bırakarak buna benzer daha gelişmiş sosya ağ bir sitesi kurmanın yollarını arar.

Finansal desteği okul arkadaşı olan Eduardo Saverin yardımıyla karşılayan Mark’ın siteyi kurması için önünde bir engel kalmaz. Önce Hardvard’ı kapsayan bir sosyal ağ olan Facecook’u kurar. Site kısa zamanlar üniversiteler arasında hızlıca yayılır ve daha sonra ülkede arından dünyada çok popüler bir arkadaşlık sitesi hale gelir.

Sitenin bu hızlı yükselişi ile Mark’ı bekleyen kişisel ve yasasal birçok karışıklık mevcuttur. Mark Zuckerberg’in gerçek hikayesini anlatan bu film dünyanın en çok kullanılan sosyal medya ağı olan Facebook’un kuruluş aşamalarına ve daha sonraki süreçlere ışık tutar.

Yapımcılığını ünlü oyuncu Kevin Spacey’in üstlendiği filmin En İyi Düzenleme, En İyi Orijinal Müzik,En İyi Senaryo olmak üzere 3 adet Oscar ödülü vardır. Ayrıca film 2009 Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Drama filmi ödülüne layık görülmüştür. Yönetmen David Fincher ise bu film ile En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazanmıştır. Film toplamda 9 ödül kazanmıştır.

Üst