logo

Çin'de vakalar arttıkça ikinci dalga korkusu başladı

Çin’de yetkililere göre, 24 saat içinde onaylanmış 57 yeni koronavirüs vakası kaydedildi: Bu vakaların 36’sı Pekin’de kaydedildi. Virüsün yayılma hızının düştüğü aylardan sonra, Çin, yurtiçinde ve yurt dışından koronavirüs hastalığının bulaşımı durdurmak için ciddi önemler almıştır.

 

Yeni koronavirüs hastalarının nasıl enfekte olduğu bilgisi belirsizliğini koruyor. Ancak Çin yerel basımında çıkan haberlere göre, Çinli yetkililer yeni vakaların Pekin’in meyve ve sebzelerinin %70’inden fazlasını sağlayan geniş bir toptan satış pazarı olan Xinfadi pazarıyla bağlantılı olabileceği bilgisini gözden geçiriyorlar. Pazar ayrıca sığır eti, kuzu eti ve deniz ürünlerine yönelik toptan satış bölümleri içermektedir.

 

Yeni koronavirüs hastalarından ikisi aynı bölgedeki bir gıda araştırma enstitüsü olan China Meat Research Center’de çalışanlardı. Diğerler hastalananların çoğu ise Xinfadi pazarında çalışan işçiler, sürücüler, satıcılar ve işçilerin yakın temasta bulunduğu kişilerdi.Yeni hasta olan kişilerin yakın temast bulunduğu en az 139 kişi karantinaya alındı.

 

Xinfadi pazarı, Perşembe ve Cuma günleri ortaya çıkan üç hastanın ikisinin pazarı ziyaret ettiklerini bildirmesinin ardından Cumartesi günü Xinfadi pazarı kapatıldı. Yetkili kişiler, Pekin’de dokuz okul ve anaokullarını kapatmak için gardiyanlar gönderdi. Resmi Xinhua Haber Ajansı, Pazar ve çevresinin dezenfekte edileceğini açıkladı.

 

Cumartesi günü Xinfadi pazarı kapatıldıktan sonra Pekin yetkileri, Xinfadi pazarındaki zemin, masa, ürünleri, kapı kolları, çöp kutuları olmak üzere 5,000’den fazla çevre örneği topladıklarını söyledi.Somon kesmek için kullanılan doğrama tahtalarını da dahil olmak üzere Xinfadi’de koronavirüs izleri olan 40 numune buldular. Pekin’deki büyük süpermarketler bir gecede raflardan somonları kaldırdı. Bazı restoranlar ise Cumartesi günü içerisinde somon bulunan ürünler satmayı redetti.

Üst