logo

PlayStation 5 çıkışı için beklenen tarih açıklandı

Son zamanlarda PlayStation 5'in (PS5) ismini çokça görüyoruz. Bunun en büyük sebeplerinden biri de PS5'e çıkacak olan oyunların açıklanması oldu. Diğer yandan konsolla ilgili yeni söylentiler ortaya çıktı.

 

Japon teknoloji devi Sony, 3 Haziranda yani haftaya çarşamba günü PlayStation 5’ e özel, bir etkinlik organize edecek. Venturebeat'te yer alan habere göre bu etkinlikte PS5 oyunları ve konsolun tasarımı tanıtılacak. Peki yeni konsolda bizi neler bekliyor olacak?

PlayStation mimari öncüsü Mark Cerny, daha önce yaptığı açıklamalarda yeni konsolun muhtemel iskeletini dünyayla paylaşmış ve oyuncuların bu konuda aydınlanmasını sağlamıştı. Yeni konsol, beraberinde yeni oyunları da getirecek. Yani PS5 oyunlarının gelmesi çok gecikmeyecek.

 

PLAYSTATION 5'İN OYUN KOLU DUALSENSE

Sony, bir son dakika duyurusuyla yakın bir dönemde PlayStation 5'in oyun kolu olacak olan Dualsense'i gün yüzüne çıkardı. Sony'nin resmi blog sayfasında yayımlanan görüntü ve bilgilere göre DualSense, oyunlara farklı bir his boyutu katması için geliştirildi. Joystick ve mikrofon tuşları siyah renkte tasarlanmışken, DualSense'de beyaz rengin çoğunlukta olması göze çarpıyor. Dokunmatik kısım yine mevcut ve tetik tuşlarının da siyah detaylar kazandığı görülüyor.

DualSense'in bir diğer yeni özelliğiyse titreşim seviyesinin daha fazla olması. Oyundaki sahneye göre titreşim hissiyatının DualSense ile en iyi düzeyde verilmesi amaçlanıyor. DualSense'te pek çok tuş aynı görevi üstlenebiliyor; fakat Share tuşu, yerini Create tuşuna bırakmış durumda. Kullanıcılar bu tuşa bastığında oyun yayınlarını kayıt edebiliyor veya başka kişilerle paylaşabiliyor. DualSense'in üzerine konumlandırılan hoparlör ve mikrofon da kulaklığa gerek duymadan kullanıcıların sürekli iletişim halinde olmasını sağlayabilecek.
 


Sony PlayStation'un resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımla birlikte 4 Haziran 2020'de Pasifik saati ile akşam 01.00'da tanıtacağını açıkladı.

Ancak hangi oyunların karşımıza çıkacağı henüz net değil. PlayStation 5'in yayınlanan tek resmi görüntüsü ise Dualsense'e ait. Diğer PS5 görüntüleri sadece konsept birer görüntüden ibaret.

 

Kaynak:

https://www.milliyet.com.tr/galeri/sony-playstation-5-tanitimi-icin-tarihi-acikladi-6057007/3

https://www.sabah.com.tr/teknokulis/haberler/2020/05/29/playstation-5-ne-zaman-tanitilacak-beklenen-tarih-ortaya-cikti

Üst