logo

Sosyal Medya Bağımlılığı

Akıllı telefonların ve internetin yaygınlaşması ile birlikte artık sosyal medya hesaplarının da vazgeçilmez bir yeri var günümüzde. İnsanların görünür olma isteğiyle artan sosyal medya kullanımı artık bağımlılık noktasına gelmiş durumda. Korona virüs döneminde insanlanların eve kapanması ve sosyal hayatlarını sosyal medyada daha fazla taşıması zaten var olan bir hastalığın daha da ortaya çıkmasına sebep oldu.

Sosyal medya bağımlılığı olarak tanımlanan hastalık diğer bağımlıklar gibi bir bozukluk olarak tanımlanmamaktadır. Bu bağımlılık kişinin gündelik hayatında sosyal medyadan kopamaması ve bu uygulamaları kullanımda aşırıya kaçması olarak tanımlanabilir.

Modern dönemde kişinin görünür olma isteği ve takip edilme hazzını yaşama imkanı sunan sosyal medya platformları aynı zamanda kişilerin takip etmek istediği ünlü kişileri gözlemleme şansı vermesi, gelir kapısı olabilme özellikleri ile farklı kullanıcılara da hitap ediyor.

Korona virüs döneminde sosyal hayatın en aza indirilmesi eve kapanan insanların sosyal medyada daha fazla vakit geçirmesine sebep oldu. Geçtiğimiz dönemlerde ortalama 2-4 saat olan sosyal medya kullanımı karantina süreci ve yasakların gelmesi ile birlikte günlük sosyal medya kullanımı kişiye göre 6-10 saat arasında değişebilmekte. Bu dönemde artan bağımlılıklar normal hayata döndüğümüzde de devam edebilir.

Peki bu bağımlılıktan kurtulmak için neler yapabiliriz ? Uzmanlar sosyal medya bağımlılığından kurtulmanın en etkili yöntemlerinde biri olarak dijital detoks yöntemini işaret etmekte.  Farkındalığımızı arttırarak daha üretken bir tutum sergilemek önemli.Tüm hayatın evrildiği dijital ortamlardan bir süre dahi olsa kopup kişinin kendine zaman ayırması ve yeni hobiler edinmesi gerektiğini ifade ediyorlar. Artık akıllı telefonların sunduğu ekran bilgisi sayesinde günlük telefon kullanımlarını gözlemleyebilen kullanıcılar kendilerini kontrol etmek için bu yöntemi de kullanabilirler.

Üst