logo

Dünya Hemşireler Günü

Hepimiz sosyal medyada bugünün “Dünya Hemşireler Günü” olduğunu öğrendik. Koronavirüs salgınıyla uğraştığımız günlerde tüm sağlık çalışanlarına verilen önem haliyle arttı. Hemşireler de salgınla başa çıkmakta hayati bir rol oynuyor, kendi canlarını tehlikeye atıyorlar.

Peki “Dünya Hemşireler Günü” olan 12 Mayıs’ın önemi nedir, ortaya çıkışı nasıl oldu?

Hastalıkların önlenmesinde hijyenin üstünde en çok duran isimlerden olan, modern hemşireliğin kurucusu kabul edilen İngiliz hemşire Florence Nightingale’ın doğum günü olan 12 Mayıs, onun anısını yaşatmak ve izinden giden hemşireleri takdir etmek üzere Dünya Hemşireler Günü olarak kutlanıyor.

Nightingale ve ekibi, 200 yıl önce Kırım Savaşı sırasında savaş alanında bulaşıcı hastalıklardan ölen askerleri yaşatmak için dünyayı değiştirecek yöntemler uyguladı.

Bu savaş sırasında hastanelerdeki hijyenin nasıl bir etki yaptığını gösterdi. Nightingale ve ekibi askeri hastaneyi temizledikten sonra tifo, kolera ve dizanteri vakaları ve diğer enfeksiyonlar düşüşe geçti. El yıkamak gibi çok basit önlemlerle hastalıklarda düşüşe tanık olundu.

Uluslararası Hemşireler Konseyi (ICN) yaptığı açıklamada, "Hemşireler ve Covid-19'a karşı ön cephede mücadele eden diğer sağlık çalışanları, artan tıbbi risklerin ortasında ve bazı yerlerde uğradıkları dışlama, taciz ve saldırıya rağmen hayat kurtarıcı çabaları ve kişisel fedakârlıklarıyla tanınmayı ve takdir edilmeyi hak ediyor" ifadelerini kullandı.

ICN, 1974'de kabul edilen Dünya Hemşireler Günü'nün bu yılki temasını "Hemşireler: Liderlik edecek bir ses - Sağlık için dünyaya bakım yapmak" olarak belirledi.

https://tr.euronews.com/

Üst