logo

COVİD 19 Nedeniyle İptal Olan Uçak Biletlerinin İadesi ve Değişikliği

            Mücbir sebep, hukukta bir görevin yerine getirilmesine, bir taahhüdün veya sorumluluğun ifa edilmesine engel teşkil edebilecek nitelikte bulunan ölüm, hastalık, deprem, sel, savaş, ayaklanma gibi kişilerin önceden öngörebilmelerine olanak bulunmayan ve bu nedenle önüne geçilmesi mümkün bulunmayan, dış etkiler sonucu meydana gelen olayları ifade eder.

            İlk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gözlemlenen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda tanımlanan COVİD-19’un yayılma hızı göz önünde bulundurularak ülkeler tarafından birtakım önlemler alınmıştır. Bu önlemlerden bir tanesi de kademeli olarak sınır kapatma sürecidir. Devletler, halkı sosyal izolasyona davet ederken diğer ülkeler ile yolcu trafiğini de kesmek durumunda kalmışlardır. Şüphesiz, bu durumun en önemli yansımalarından biri de havacılık sektöründe meydana gelmiştir. 03.04.2020 tarihinde Türkiye’de 30 büyükşehre giriş çıkışların yasaklanması nedeniyle birçok havayolu şirketi tüm iç hat seferlerini de durdurma kararı almıştır. Uçuşlarının iptal olmasının ardından seyahat, iş, sağlık, eğitim gibi birçok amaçla havayolu şirketlerinden bilet alıp uçuş tarihlerini bekleyen yolcular biletlerini iptal ettirmeye ya da uygun olan bir başka tarihe ertelemeye başlamışlardır.

            Normal şartlar altında, bir yolcunun biletinin uçuşa saatler kala şirket tarafından iptal edilmesi havayolu şirketine tazminat sorumluluğu doğurabilecekken yaşanan olayların mücbir sebepten kaynaklanması nedeniyle böyle bir sorumluluktan bahsedilemeyecektir. Bununla birlikte, yolcuların bilet iadesi isteme ya da biletlerini değiştirme haklarının önüne geçilmesi söz konusu değildir.

            Yolcunun bu süreçte hakları biletin açığa alınması, ücretsiz iadesi ya da değişikliğidir. İlgili, havayolu şirketine ya da acenteye ulaşarak seçimlik haklarından birini kullanabilecektir.  Yolcunun bu süreçte talebini karşılayamaması halinde ise Sivil Havacılık Kurumu’na ve bilet tutarına göre tüketici hakem heyetine ya da tüketici mahkemesine gidebilecektir. Burada önemli olan nokta, yolcunun mevzuata uygun bir talebinin olması ve bu talebinin havayolu şirketi tarafından karşılanmamış olmasıdır. Mücbir sebep nedeniyle iptal olan bir uçuşunu farklı bir tarih ile değiştirmek isteyen ve fark ödemeden sınıf yükseltilmesini talep eden bir yolcunun talebi şüphesiz ki mevzuat kapsamında değildir ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ya da Tüketici Hakem Heyetinde korunması gereken bir hukuki yararı bulunmamaktadır. Ancak; yolcunun bilet iadesini gerçekleştirmeyeceklerini söyleyen ve hak kaybına uğramasına neden olan bir şirkete karşı korunması gereken hukuki bir yarar olduğu şüphesizdir.

Türk Havayolları CEO’su Bilal Ekşi'nin Twitter hesabında açıklama yaparak yolcuları hakları konusunda aydınlatmıştır.

"Bilindiği gibi havayolları #COVID19 salgını sebebi ile seferlerini zorunlu iptal etmektedirler. İptal edilen seferlere ait bilet ücretleri SHGM Yönetmeliğine göre uçuş yasakları kalktıktan 2 ay sonra ödenebilecektir. Bilet değişikliği ve açığa alma ücretsiz yapılmaktadır."

            Hak sahibinin havayolu şirketinde bilet iadesin ya da değişikliğini gerçekleştirememesi durumunda ise başvurulabilecek yollardan bir tanesi Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne havayolu şirketinin ilgili işlemi hakkında şikâyette bulunmaktır. Buna ek olarak hak kaybına uğrayan yolcu bilet tutarının 10.390 TL-‘nin altında olması durumunda İl Tüketici Hakem Heyetine, bilet tutarının anılan sınırın üzerinde olması durumunda olması durumda ise Tüketici Mahkemesi’ne başvurarak hukuki menfaatinin korunmasını talep edebilir.
 

Üst