logo

İtalya'da Hava ve Su Kirliliği Azaldı

Bütün dünya Covid-19 salgınıyla uğraşmaya devam ediyor, ancak salgının hiç beklenmeyen bazı yan etkileri keşfedilmeye başlandı.2019’un Şubat ayında Avrupa Parlamentosu’nda paylaşılan bir rapora göre, Venedik’te hem hava hem su kirliliği seviyesinin yüksek bir boyuta ulaştığı ortaya çıktı. Kirliliğin nedeni ise dizel deniz motorları ve düzensiz tekneler olarak gösterildi.
Ocak ayının sonunda Covid-19 salgını sonrasında açıklanan bir rapora göre, hem hava hem de su kirliliği seviyesinde büyük bir düşük rastlandı.


Covid-19 salgını Çin’den sonra İtalya’yı da derinden etkiledi. İnsanlar hastalıktan korktukları için evlerinde kaldılar. İş yerleri kapandı, arabalar park halinde kaldı. 


Avrupa Uzay Ajansı’nın Copernicus Sentinel-5P uydusundan çektiği görüntülerde, İtalya’daki hava kirliliğinin azalma oranı animasyonlarla gösterildi. Animasyonda, 1 Ocak 2020’den 11 Mart 2020’ye kadar Avrupa genelinde azot dioksit emisyonlarının dalgalanması izlendi. 


İtalya’da en çok dikkat çeken diğer bir değişim ise Venedik’te yaşandı. Ülkenin en güzel şehirlerinden birisi olan Venedik’te suyun alışılmadık bir şekilde berrak gözükmesi, sosyal medyada popüler oldu. Bir Twitter kullanıcısı, Venedik’te yüzen kuğuların fotoğrafını “Coronavirüs hastalığının en beklenmedik yan etkileri” yazarak paylaştı.


Venedik Belediye Başkanı CNN’ye “ Su artık eskisinden daha net görünüyor, çünkü kanallarda daha az trafik var ve bu da tortunun en altta kalmasına izin veriyor.” Şeklinde konuştu. 


Benzer bir olay kuzey İtalya’da da görülmüştür. New York Columbia Üniversitesi’ndeki bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre, bu haftadaki trafik seviyeleri yüzde 35, CO2 emisyonlarında ise yüzde 5-10’luk bir düşüş bildirildi.
Ancak Covid-19 salgınının getirdiği çevresel faydalar kısa ömürlü olabilir. Çin’de bu hafta, Hubei eyaletinde virüs vakası bildirilmediği için fabrikalar yeniden çalışmaya başladı.
 

Üst